Przemyśl na poważnie swoją rolę
Spis treści
Przyjrzyj się Waszym relacjom z perspektywy, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy przypadkiem w jakiś sposób celowo nie próbujesz rozdrażnić swojej teściowej, zrobić jej na złość. Być może nieświadomie tworzysz sytuacje, które prowokują ją do podejmowania takich, a nie innych kroków.
Przede wszystkim – zdrowy egoizm
Miej na uwadze głównie swoje dobro. Jeśli teściowa zbyt mocno angażuje się w wasze życie, masz prawo do odcięcia się od tego. Jeśli nie masz ochoty do wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie zadręczaj się.
Nie bierz udziału w konflikcie małżonka
Znajdź sobie grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i z pewnością w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie działanie grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.
W nosie mniej krytykę
Nie traktuj poważnie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że faktycznie ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wtedy zastanów się nad tym, co ona mówi i dlaczego ma takie, a nie inne zdanie. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i bezsensowne uwagi odpuszczaj i zapominaj o nich. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.
Nie próbuj jej przekonać do siebie na siłę
Nie warto naginać karku do ziemi, aby uzyskać sympatię teściowej. To normalne, że każdy rozumie innych na swój wyjątkowy sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się podporządkowywać do jej wyobrażeń, szybciej nauczysz się być asertywną i mieć swoje zdanie, nawet kiedy ona ma całkiem inne.
Panuj nad nerwowością
Nie wybuchaj złością, nie krzycz, nie podnoś głosu. Działaj z uśmiechem na ustach, bądź jednak konsekwentna i stanowcza. Udowodnij jej, że jesteś dojrzała i świadoma, pokonaj ją jej własną bronią.
Udawanie…
Bądź uprzejma na tyle, na ile to konieczne. Jednak nie odgrywaj przed nią, czy przed mężem silnej sympatii, której nie ma. Nawet jeżeli podejmujesz takie wysiłki, ale nie ma w nich szczerości, to prawdopodobnie ona i tak odczuje, że nie robisz tego ponieważ tak czujesz.
Minimalna dawka empatii
Dzięki odpowiedniej dawce empatii możesz to, co teściowa czuje czy myśli i nieco inaczej spojrzeć na jej sytuację. Ona też ma swoje wyobrażenia o przyszłości, nadzieje czy obawy, które powiązane są z jej ukochanym z synem (te plany związek mają również z Tobą). Próba zastanowienia się, skąd się biorą jej starania i intencje, sprawi, że szybciej zdołasz obiektywnie ocenić sytuację i ewentualnie łagodniej zareagować na pewne sytuacje, które niekoniecznie Ci się podobają.
Bądź asertywną osobą
Niekiedy trudno powiedzieć teściowej, że jej sposób bycia lub decyzje jakie podejmuje wobec Waszej rodziny wcale nie pokrywają się z Twoją wizją, ale ustanowienie konkretnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.
Wyzbądź się oczekiwań
Jeżeli w twojej wyobraźni pojawiła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją porzuć. Wasz „związek” prawdopodobnie nigdy nie będzie taki, jakbyś to planowała, a posiadanie oczekiwań może prowadzić także do rozczarowań. Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie zrozumieć Wam siebie nawzajem.
Częste wizyty teściowej
Kiedy teściowa odwiedza Was za często a przy tym zawsze wywiązuje się konflikt – jest na to jeden sposób. Za każdym razem, kiedy ona przyjdzie bez zapowiedzi – po prostu powiedz, że musi wyjść, bo jesteś gdzieś umówiona. Wyjdź wtedy nawet na spacer z dzieckiem, ale ją wypraszając. W końcu nauczy się, że lepiej najpierw skonsultować się z Wami, niż przyjeżdżać i zaraz wracać do domu.
Nie schodź do jej poziomu
Jeżeli masz do czynienia z kobietą o naprawdę podłym usposobieniu, z daleka trzymaj się od jej metod postępowania. Nawet jeśli masz ochotę zrobić jej na złość za to, co ona tobie zrobiła, nie rób tego. Neutralna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko obiegnie całą rodzinę.
Nie daj się zakrzyczeć
Może teściowa raz czy drugi się obrazi, ale czy to aż tak wielka tragedia? Oczywiście, że walka ta nie będzie walką łatwą, a teściowa może zacząć udawać pokrzywdzoną czy nawet spróbuje, trzaskania drzwiami, wrzasków i szlochania. Po paru takich atakach wściekłości, zrozumie jednak, że jesteś osobą, która pozostanie nieugięta i w pewnych kwestiach nie będziesz się jej podporządkowywać.
Szczera rozmowa z partnerem
Spraw by zainteresował się sprawą i konfliktem. Jego ingerencja może okazać się bardzo istotny i pomóc szybciej dojść Wam do porozumienia. Dodatkowo warto, aby wypowiedział swoje zdanie – dzięki temu będziesz wiedziała czy możesz na niego liczyć.
Dobra rzecz
Pamiętaj, że teściowej możesz podziękować za przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża. Ona go wychowała, uczyła go wszystkiego i jeśli trafił się tobie naprawdę porządny facet, powiedz teściowej, jak dobrze się spisała. Takie zwrócenie uwagi na to, że świetnie wywiązała się z rodzicielskiego obowiązku może pozytywnie wpłynąć na Waszą relację.
Nawet nie próbuj spełniać jej zachcianek
Nie pozwalaj sobą manipulować. Ona chciałaby, żebyś robiła tylko to, co jej odpowiada i tak, jak ona to sobie wyobraża: gotować masz w taki sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Stop! Pokaż jej wyraźnie, że to Twoje życie i ty tutaj podejmujesz wszelkie decyzje. Grzecznie i stanowczo wyrażaj swoje zdanie i nie wchodź w zbędne dyskusje.